Kakowski Warsztat Jogi

nasze rekomendacje | wasze opinie | ogłoszenia

 Wyprawa do Ladakhu – 13 lipca do 2 sierpnia 2017


Do tej pory nasze jogiczne wyprawy zwykle orientowały się na klimaty południowoindyjskie i wyspiarskie, gdzie spotykała nas bujna zieleń, kultura związana z hinduizmem, wszelaką obfitością: dźwięków, zapachów, smaków… Tym razem chcemy Was jednak zabrać w miejsce zupełnie odmienne, do Ladakhu - królestwa Himalajów, buddyzmu i krajobrazów iście księżycowych.


Ladakh 
Ladakh, popularnie zwany Małym Tybetem, to region położony w północno-zachodniej części Indii. Pod względem krajobrazowym, etnicznym i kulturowym jest bardzo bliski Tybetowi. Jest wysokogórskim, suchym obszarem, na którym roślinność jest niemal całkowicie ograniczona. Ludność regionu to w większości potomkowie Tybetańczyków, którzy przywędrowali tu ponad tysiąc lat temu. Ich język należy do grupy języków sino-tybetańskich, a religią większości jest buddyzm tybetański. Dziś Ladakh jest jednym z najlepszych miejsc na świecie, w którym poznać można kulturę tybetańską.

Nad malowniczymi wioskami górują biało-ceglaste klasztory buddyjskie zwane gompami. Poniżej, pośród zielonych pól jęczmienia i niewielkich sadów morelowych porozrzucane są pomalowane na biało gliniane domy o płaskich dachach, na których suszy się siano, morele, pieczołowicie zbierane na opał drewno i odchody zwierząt. Krajobraz dopełniają liczne stupy buddyjskie (czorteny) i długie ściany modlitewne zwane mani wall. 

 

 

Zwiedzanie:
W trakcie naszej wyprawy odwiedzimy wiele spośród licznych klasztorów Ladakhu. Planujemy dwa trekkingi, podczas których będziemy mieć okazję przyglądnąć się skromnemu życiu mieszkańców himalajskich wiosek. Czeka nas podróż najwyższą przejezdną drogą świata, która wiedzie przez przełęcz Khardong-La na wysokości 5602 m n.p.m.; wizyta nad jednym z wyżej położonych jezior świata (ok. 4250 m n.p.m.), nad którym spędzimy noc oraz w dolinie rzeki Nubry - malowniczo położonej na wysokości około 3050 m npm, u zbiegu rzek Shyok i Nubra, które stwarzają wyjątkową konfigurację terenową oraz klimat oddzielający dolinę od pasma Karakorum. W bezpośredniej bliskości rzeki jest to dolina rolnicza, co stanowi kontrast w stosunku do reszty Ladakhu. Wyższe zbocza gór są pustynne, co powoduje powstanie tam klasycznej pustyni piaskowej z wydmami.

 


 

Trekkingi: 
Spośród dwóch relatywnie prostych trekkingów pierwszy będzie rodzajem wprawki. Będziemy maszerować jedynie półtora dnia. Rozpoczniemy w okolicach klasztoru Likir i po około 4 godzinach zakończymy we wsi Yangthang. Powędrujemy suchym terenem, lekko pod górę, pokonując dwie przełęcze Phobe La (3978m) i Chagatse-La (3700m). Cel naszej podróży - wieś Yangthang leży na niewielkim płaskowyżu, otoczona majestatycznymi zboczami wielkich gór. Wieczór spędzimy na konwersacji z mieszkańcami wsi, którzy będą nas gościć w swoich domach. Kolejnego dnia doliną rzeki dojdziemy do klasztoru Rizong, skąd zostaniemy przetransportowani do kolejnych dwóch klasztorów: Alchi i Mangyu – jednych z najstarszych w Ladakhu (XII wiek).


Kolejny trekking będzie już dłuższy. Przez 5 dni wędrować będziemy doliną rzeki Markha. Ten trekking to taki ladakhijski klasyk. Jest to jeden z dwóch najpopularniejszych szlaków trekkingowych w Ladakhu, trekking stosunkowo łatwy – nie wymaga przekraczania wielu przełęczy, co jest domeną większości tras w Ladakhu – stosunkowo krótki, ciekawy. Kolejne etapy nie są długie ani nużące. To dobra trasa nawet dla niezbyt wprawnych wędrowców, choć długie, górskie wędrówki trzeba lubić i być do nich jako tako przyzwyczajonym. Trasa przebiega poprzez teren, w którym krajobrazy zmieniają się od niesamowicie ostrych szczytów po szerokie otwarte doliny. Po drodze przeprawimy się w wagoniku nad spienionym nurtem rzeki Zanskar oraz kilkukrotnie pokonywać będziemy rzekę Markha, idąc po małych wąskich mostach lub też szukając miejsc gdzie pokonamy ją w bród. Teren jest również ciekawy dzięki licznym śladom religii buddyjskiej. Cały obszar jest usiany „Czortenami”, małymi malowniczymi kapliczkami buddyjskimi, „Mani” czyli ścianami z kamieniami w wyrytymi mantrami oraz licznymi barwnymi buddyjskimi flagami modlitewnymi. Idąc dalej w najwyższe partie Doliny Markha będziemy maszerować w sąsiedztwie pokrytych śniegiem szczytów. Najwyższym punktem trasy jest przełęcz Kongmaru La (5260m), która będzie punktem kulminacyjnym naszej wyprawy.


Dla kogo? 
W zasadzie wyprawa jest dla każdego, kto czuje się względnie zdrowy i w umiarkowanej formie ;-). Trekkingi, które planujemy dobraliśmy tak, by były dostępne dla osób, które nie koniecznie wspinają się, czy chodzą po górach wyczynowo. Jednak będziemy spędzać czas na dużych wysokościach, które różnie możemy znosić, dlatego powinniśmy być we względnie dobrej formie i nie mieć problemów z sercem. Osoby, które się zdecydują dołączyć do nas będziemy zachęcać, by przed wyprawą zadbały o swoją kondycję. Po przylocie do Leh (3500 m n.p.m.) będziemy odpoczywać, bo potrzebna jest aklimatyzacja. Na większe wysokości będziemy się dostawać stopniowo, by nasze organizmy miały czas przywyknąć do mniejszej ilości tlenu.


Warunki i higiena:

Podczas pobytu w Leh, który będzie naszą bazą wypadową do różnych miejsc, będziemy nocować w dwuosobowych pokojach z łazienką i ciepłą wodą. Łazienki i dostęp do wody (najczęściej ciepłej) będziemy mieć również nocując poza Leh. Na trekkingach pozostaje nam jednak jedynie mycie w strumieniach górskich. 


Co zabrać?
Szczegółową listę rzeczy niezbędnych i przydatnych będziemy rozsyłać indywidualnie. Generalnie im mniej, tym lepiej ;-).


Joga: 
Jogę w miarę dostępności czasu i miejsca będziemy praktykować pod okiem Nataszy Moszkowicz i Ewy Wardzały – dyplomowanych nauczycielek jogi Iyengara stopnia Senior Intermediate I. Będą to zajęcia dostosowane do naszej kondycji, a więc nastawione na relaks i dotlenienie oraz odreagowanie skutków kilkugodzinnego chodzenia :-).


Kalendarium wyprawy:

Dzień 1 - 13.07.2017
Przelot z Warszawy do Delhi

Dzień 2 - 14.07.2017 
Poranny przelot z Delhi do Leh i odpoczynek w hotelu

Dzień 3 - 15.07.2017
Dzień aklimatyzacyjny, zwiedzanie Leh

Dzień 4 - 16.07.2017
Zwiedzania klasztorów na południe od Leh: Hemis, Thikse, Matho, Stok

Dzień 5-6 - 17-18.07.2017 
wyprawa do doliny Nubry, zwiedzanie klasztorów Diskit i Sumur

Dzień 7 - 19.07.2017
Odpoczynek w Leh

Dzień 8-9 - 20-21.07.2017 
Zwiedzanie klasztoru Likir , Trekking Likir – Yangthang - Rizong, zwiedzanie klasztorów Rizong, Alchi, Mangyu, nocleg w wiosce Yangthang, powrót do Leh

Dzień 10 - 22.07.2017 
Odpoczynek w Leh

Dzień 11-12 - 23-24.07.2017  
Wyprawa nad Jezioro Pangong  

Dzień 13 - 25.07.2017 
Odpoczynek w Leh

Dzień 14-18 - 26-30.07.2017 
Trekking Doliną Markha

Dzień 19 - 31.07.2017 
Odpoczynek w Leh

Dzień 20 - 01.08.2017
Przelot z Leh do Delhi

Dzień 21 - 02.08.2017 
Przelot z Delhi do Warszawy 

 


Koszt:
5700 zł + 2400-3200 zł koszt biletów lotniczych (lot Warszawa – Delhi i Delhi – Leh)
Na dzień dzisiejszy (27 luty) ceny biletów wynoszą 2400 zł, im bliżej wylotu tym ceny będą wyższe (nie powinny przekroczyć jednak 3200 zł). 
Wpłaty
1. 1700 zł w momencie zapisanie na wyprawę
2. 2400 zł do 30 kwietnia
3. 400$ na miejscu w Leh 


Cena obejmuje:

transporty lokalne, noclegi, śniadania i kolacje podczas całego pobytu i pełne wyżywienie podczas trekkingów (zawsze wegetariańskie, nie zawsze bezglutenowe), trekkingi, wejścia i bilety do klasztorów, pozwolenia na wjazdy na tereny przygraniczne, zajęcia jogi.


Cena nie obejmuje:
Ubezpieczenia podróżnego, wizy indyjskiej, pozwoleń na fotografowanie, zwyczajowych napiwków, wydatków osobistych.


Szczepienia:
Nie są obowiązkowe. Mozna zaszczepić się na tężec (dawka przypominająca, bo każdy był szczepiony w dzieciństwie), dur brzuszny i żółtaczkę typu A.


Wiza indyjska:
Wizę załatwiamy indywidualnie na ok. miesiąc przed wylotem! Informacje jak tego dokonać będziemy rozsyłać do osób, które się do nas zgłoszą.


Zgłoszenia i zapytania:
Mailem na info@warsztatjogi.pl lub telefonicznie 600 893 558 (Ewa Wardzała)


Serdecznie zapraszamy
Natasza i Ewa