Kakowski Warsztat Jogi

nasze rekomendacje | wasze opinie | ogłoszenia

Jak zacząć?

    Podejmując decyzję o praktyce, dobrze jest znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce i nauczyciela. Poproście znajomych o rekomendację - zdziwicie się, jak wielu z nich praktykuje jogę, lub skorzystajcie z listy szkół i nauczycieli zamieszczonej w Internecie. Powinniście rozpocząć od zajęć dla początkujących, nawet  jeśli uważacie siebie za wysportowanych i w dobrej kondycji. Z drugiej strony nie ulegajcie stereotypowi drobnego, chudego jogina zawiniętego w przysłowiowy precel. Celem zajęć hatha jogi jest zrównoważenie funkcjonowanie organizmu, a więc pracuje się zarówno nad siłą i elastycznością, jak i nad umiejętnością efektywnego relaksowania się.

    Większość klas dla początkujących to klasy otwarte, co oznacza, że dołączycie do grupy już
z pewnym doświadczeniem. Jeśli Was to onieśmiela, poszukujcie informacji o Kursach dla Początkujących. Kursy gromadzą prawdziwych debiutantów w świecie jogi, realizując zazwyczaj konkretny program w konkretnym czasie.

    "Wypróbuj" zajęcia u kilku nauczycieli, zanim podejmiesz decyzję. Nie zniechęcaj się, jeśli po pierwszej praktyce w twoim ciele i umyśle wiele się nie wydarzy – nie oczekuj cudów. Daj jodze uczciwą szansę.

Jednakowoż, jeśli już się zdecydujesz i zaczniesz regularnie ćwiczyć u jednego nauczyciela, daj mu szansę poznać ciebie - zwłaszcza jeśli przychodzisz na praktykę z konkretnym problemem. Daj mu możliwość "przykrojenia" pozycji do twoich indywidualnych potrzeb. Wymaga to czasu.

    Na kilka rzeczy trzeba zwrócić uwagę: nigdy nie pozostawaj w pozycji, powodującej tzw. "zły" ból - dotyczy to przede wszystkim dolnych pleców, kolan, szyi i głowy. W takim przypadku natychmiast zwróćcie się do prowadzącego. Na początku często odczuwać będziecie dyskomfort w różnych częściach ciała, związany z rozciąganiem i aktywizacją mięśni rzadko dotąd używanych. Należy wtedy wzmóc swoją czujność. Nie zagryzajcie jednak zębów i nie ignorujcie bólu w wyżej wymienionych miejscach.

    Błędna praktyka wywołuje złe samopoczucie już po kilku dniach. To wystarczy, aby zorientować się, że wykonujemy ćwiczenia nieprawidłowo. Jeśli sami nie potraficie wykryć błędów, zwróćcie się do nauczyciela o radę. Prawidłowe wykonywanie asan daje uczucie lekkości i świeżości odczuwanej nie tylko w ciele, ale także w umyśle. Daje poczucie ich jedności. Stała praktyka zmienia spojrzenie na świat osoby ćwiczącej.

 

 Jak przygotować się do zajęć?  

- nie jedz dużego posiłku na 2-3 godziny przed zajęciami
- zabierz wygodny, niekrępujący ruchów strój
- cały potrzebny do praktyki sprzęt znajduje się w Warsztacie
- bądź odpowiednio wcześniej i uwzględnij to, że sesja jogi jest całością, więc nie powinno się z zajęć wychodzić wcześniej
- ćwiczymy boso
- prowadzący odpowie na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości przed zajęciami lub po ich zakończeniu